Hvor mye koster grad 1 titan faktisk sammenlignet med andre metaller?
Dette er det første spørsmålet alle stiller. La oss legge noen reelle tall på bordet.
Her er en grov sammenligning av råvarekostnader per pund (omtrentlig markedspriser):
| Metall | Omtrentlig kostnad per pund | Relativ kostnad |
|---|---|---|
| Mildt stål | $0.30 - $0.50 | 1x (grunnlinje) |
| Aluminium (6061) | $1.50 - $2.50 | 5x |
| Rustfritt stål (304) | $2.00 - $3.00 | 6x |
| Messing | $2.50 - $4.00 | 8x |
| Grad 1 titan | $15 - $25 | 50x |
| Grad 5 titan | $20 - $30 | ~60x |
Ja, du leste riktig. RåGR1 titankan koste50 ganger mer enn ståletter vekt. Det er ikke markedsføring-, det er realiteten ved gruvedrift, raffinering og prosessering av titan.
Men her er saken. De fleste ferdige produkter bruker ikke det sammevolumav materiale. Et campingkrus i titan veier omtrent halvparten av hva et stålkrus veier. Så den faktiske kostnadsforskjellen på det ferdige produktet er vanligvis mindre enn råvaretallene tilsier.
Hva bestemmer grad 1 titanpris?
✔ Tykkelse
✔ Bredde
✔ Antall
✔ Overflatefinish
✔ ASTM standard
✔ Mill Test sertifikat
✔ Leveringsmetode
✔ CNC maskinering
Vil du ha et tilpasset tilbud for et spesifikt GR1-prosjekt?[Send vårt salgsteam på e-post]
Grade 1 Titanium spesifikasjoner
| Eiendom | Spesifikasjon |
|---|---|
| Materialkvalitet | Grad 1 titan (UNS R50250) |
| ASTM standard | ASTM B265 (Sheet & Plate), ASTM B348 (Bar), ASTM B861 (Sømløst rør), ASTM B338 (Varmevekslerrør) |
| Materialtype | Kommersielt rent titan (CP Titanium) |
| Tetthet | 4,51 g/cm³ |
| Strekkstyrke | Større enn eller lik 240 MPa (35 ksi) |
| Yield Styrke | Større enn eller lik 170 MPa (25 ksi) |
| Forlengelse | Større enn eller lik 24 % |
| Hardhet | Ca. 120 HV |
| Elastisk modul | 103 GPa |
| Smeltepunkt | 1668 grader (3034 grader F) |
| Termisk ledningsevne | 16.4 W/m·K |
| Elektrisk resistivitet | 0.42 μΩ·m |
| Koeffisient for termisk ekspansjon | 8,6 × 10⁻⁶ / grad |
| Korrosjonsmotstand | Utmerket i sjøvann, klorider, oksiderende syrer og kjemiske prosessmiljøer |
| Sveisbarhet | Glimrende |
| Formbarhet | Glimrende |
| Bearbeidbarhet | Grei (lavere enn rustfritt stål) |
| Magnetisk egenskap | Ikke-magnetisk |
| Overflatefinish | Syltet, lyst, polert, sandblåst, maskinbearbeidet |
| Tilgjengelige former | Ark, plate, spole, rør, rør, stang, stang, tråd, folie |
| Sertifisering | EN10204 3.1 MTC, ISO 9001 |
| MOQ | 1 stk |
| Tilpasset service | Kutting, CNC maskinering, boring, vannstråleskjæring |
Hvorfor er grad 1 titan så dyrt å produsere?
Du lurer kanskje: hvis titan er det fjerde mest tallrike metallet i jordskorpen, hvorfor er det ikke billig som aluminium?
Svaret erbehandlingskostnad. Å få titan fra malm til brukbart metall er brutalt dyrt.
Her er hva som driver prisen:
1. Kroll-prosessen
Nesten alt titan raffineres ved hjelp av Kroll-prosessen, som er langsom,-energikrevende og batchbasert-. Du kan ikke bare helle titan som jern eller aluminium. Det krever:
Høy-klorgass
Enorme mengder strøm
Flere vakuumdestillasjonstrinn
2. Vanskelig maskinering
Titan er "gummy" og arbeid-herder. Det betyr:
Skjæreverktøy slites 3-5 ganger raskere enn med stål
Maskineringshastighetene er mye lavere
Spesielle kjølevæsker og utstyr er nødvendig
3. Streng kvalitetskontroll
GR1 krever svært lavt oksygeninnhold (under 0,18%). Å opprettholde denne renheten fra malm til ferdig produkt gir betydelige kostnader.
Så når du kjøper et GR1-produkt, betaler du ikke bare for en bit metall. Du betaler for hele den industrielle infrastrukturen som kreves for å gjøre malm til et brukbart, rent produkt.
Hvor lenge varer grad 1 titan sammenlignet med billigere metaller?
Dette er spørsmålet som endrer matematikken. Forhåndskostnad er én ting. Kostnad per års bruk er en annen.
| Materiale | Startkostnad | Forventede erstatninger (50 år) | Totale materialkostnader over 50 år |
|---|---|---|---|
| Mildt stål | $20 | 16 | $340 |
| Aluminium 6061 | $35 | 6 | $245 |
| Rustfritt stål 316 | $60 | 3 | $180 |
| Grad 1 titan | $180 | 0 | $180 |
50-års serviceperiode, komponent i samme-størrelse, kun kostnad for erstatning av material. Arbeid, nedetid, vedlikehold og korrosjonsrelaterte feil er ekskludert. Å inkludere disse faktorene forbedrer ofte titans livssyklusøkonomi ytterligere i korrosive miljøer.
Kjemisk sammensetning (%)
| Element | Maks (%) |
|---|---|
| Titan (Ti) | Balansere |
| Jern (Fe) | 0.20 |
| Oksygen (O) | 0.18 |
| Karbon (C) | 0.08 |
| Nitrogen (N) | 0.03 |
| Hydrogen (H) | 0.015 |
Mekaniske egenskaper
| Eiendom | Verdi |
|---|---|
| Strekkstyrke | Større enn eller lik 240 MPa |
| Avkastningsstyrke (0,2 %) | Større enn eller lik 170 MPa |
| Forlengelse | Større enn eller lik 24 % |
| Reduksjon av areal | Større enn eller lik 30 % |
| Hardhet | Ca. 120 HV |
Tilgjengelig størrelsesområde
| Produktskjema | Tilgjengelig størrelse |
|---|---|
| Ark | Tykkelse: 0,3–6 mm |
| Tallerken | Tykkelse: 6–100 mm |
| Rør | OD: 3–114,3 mm |
| Rør | OD: 21,3–610 mm |
| Bar | Diameter: 3–300 mm |
| Metalltråd | Diameter: 0,1–8 mm |
| Folie | Tykkelse: 0,01–0,10 mm |
Grade 1 Titanium vs Grade 2 Titanium
Selv om både Grade 1 og Grade 2 er kommersielt rent titan (CP Titanium), er de designet for forskjellige bruksområder. Grad 1 gir den høyeste duktiliteten og korrosjonsmotstanden, mens grad 2 gir høyere mekanisk styrke og er den mest brukte kommersielle titankvaliteten.
| Eiendom | Grad 1 titan | Grad 2 titan |
|---|---|---|
| UNS-nummer | R50250 | R50400 |
| ASTM standard | ASTM B265 / B348 / B338 | ASTM B265 / B348 / B338 |
| Titaninnhold | Større enn eller lik 99 % | Større enn eller lik 99 % |
| Strekkstyrke | Større enn eller lik 240 MPa | Større enn eller lik 345 MPa |
| Yield Styrke | Større enn eller lik 170 MPa | Større enn eller lik 275 MPa |
| Forlengelse | Større enn eller lik 24 % | Større enn eller lik 20 % |
| Hardhet | Ca. 120 HV | Ca. 160 HV |
| Formbarhet | ★★★★★ Utmerket | ★★★★☆ Veldig bra |
| Sveisbarhet | ★★★★★ Utmerket | ★★★★★ Utmerket |
| Korrosjonsmotstand | ★★★★★ Utmerket | ★★★★★ Utmerket |
| Bearbeidbarhet | Enklere | Litt vanskeligere |
| Typisk kostnad | Senke | Litt høyere |
| Typiske applikasjoner | Kjemisk utstyr, medisinsk, anoder, varmevekslere | Trykkbeholdere, varmevekslere, marine, offshore, avsalting, industrielt utstyr |
Velg grad 1 titan hvis du:
Trenger maksimal formbarhet og duktilitet
Produser tanker, anoder eller kjemisk utstyr
Krever omfattende bøying, stempling eller dyptegning
Prioriter korrosjonsmotstand fremfor styrke
Ønsker den mest økonomiske kommersielt rene titan
Velg grad 2 titan hvis du:
Trenger høyere mekanisk styrke
Produser trykkbeholdere eller varmevekslere
Krev bedre -lastbærende ytelse
Arbeid i marine eller offshore miljøer
Vil ha den mest aksepterte kommersielle titankvaliteten
FAQ
Spørsmål: Er grad 1 titan dyrere enn grad 5?
A:Vanligvis er klasse 5 (Ti-6Al-4V) litt dyrere på grunn av legeringselementene (vanadium er kostbart). Imidlertid er GR5 vanskeligere å maskinere, så ferdige GR5-produkter koster ofte mer enn GR1 på grunn av produksjonsvansker.
Spørsmål: Hvorfor er noen titanprodukter så billige på Amazon?
A:Noen er forfalsket (belagt aluminium eller stål). Andre bruker ugradert "titanskrap" med inkonsekvente egenskaper. Hvis en avtale virker for god til å være sann for ekte GR1, er den sannsynligvis det.
Spørsmål: Varierer prisen på GR1 titan?
A:Ja. Titanpriser er knyttet til etterspørselen til romfart og energikostnader. Vi oppdaterer prisene våre kvartalsvis. Kontakt oss for gjeldende priser.
Spørsmål: Er det billigere å kjøpe rå GR1-lager og bearbeide det selv?
A:For enkle former, ja. For komplekse deler, nei-med mindre du allerede eier CNC-utstyr og har erfaring med titanbearbeiding. Mange DIYers bruker mer på ødelagt verktøy og skrap enn de ville ha betalt for en ferdig del.
Spørsmål: Vil GR1 titan noen gang bli billig som aluminium?
A:Usannsynlig. Kroll-prosessen er grunnleggende dyr. Nye raffineringsmetoder (som FFC Cambridge) forskes på, men kommersiell adopsjon er år unna.
Spørsmål: Tilbyr du rabatter for bulkbestillinger?
A:Ja. Vi tilbyr volumpriser for mengder over 100 stk. Kontakt vårt salgsteam med dine spesifikasjoner for et tilpasset tilbud.
Emballasje
Anti-korrosjons-VCI-papir:Pakket individuelt for å beskytte overflaten.
Tilpasset EVA-skum:For mindre deler og presisjonskomponenter bruker vi laser-kuttede skuminnsatser for å forhindre bevegelse under transport.
Kartonger med doble-vegger:Alle forsendelser går ut i forsterkede esker som er klassifisert for tung frakt for å sikre at investeringen din kommer i perfekt stand.

Vårt anlegg og utstyr
Vi produserer-hjemme ved å bruke tysk-konstruerte CNC-dreiebenker og fresesentre. Vår fabrikkgulv er utstyrt med:
Vakuumglødeovner:For å sikre null overflateforurensning under varmebehandling.
Laserinspeksjonssystemer:Hver batch måles for å sikre dimensjonsnøyaktighet innenfor 0,01 mm.
Renromsmontering:For våre medisinske og matvareprodukter- skjer sluttmontering i et kontrollert miljø for å forhindre partikkelforurensning.

Sjekk dagens lager og leveringstid





